A Google első találata a világhírű festőre egy AI hamisítvány volt
A Google keresőmotorja egy hónapon belül másodszor hagyta, hogy egy híres művész alkotásának mesterséges intelligencia által generált hamisítványa a keresési találatok élére kerüljön.
Május elején arról számoltunk be, hogy amikor a Google felhasználói az ikonikus amerikai realista művészre, Edward Hopperre kerestek, a keresőmotor első találata egy mesterséges intelligencia által generált hamisítvány volt, amely az amerikai festő stílusában készült. A Google kijavította a problémát, de csak azután, hogy a hamis Hopper lett a kiemelt kép a művészről és munkásságáról szóló áttekintésben, írja a Futurism.
Most, alig néhány héttel később, ez ismét megtörtént egy másik művésszel. Ha rákerestünk a holland barokk mester, “Johannes Vermeer” nevére, nem említve a mesterséges intelligenciát, sem konkrét festményt, és a legjobb találatként a festő klasszikus “Gyöngyfülbevalós lány” című művének mesterséges intelligenciával előállított változatát kaptuk.
A Google alkalmazottai nem műértőek
És igen, akárcsak a hamis Hopper, a mesterséges intelligencia által generált Vermeer volt a Google áttekintőjének kiemelt képe. Ezt először egy éles szemű művészetrajongó szúrta ki. A hamisítvány így néz ki:

A Google első találata Johannes Vermeer nevére. Képernyőfotó Julian van Dieken Instagram oldaláról
Jellegzetességei azonnal elárulják, hogy mesterséges intelligenciával készült. Egyrészt ugyanolyan hiperrealizmussal van ábrázolva, mint ami az AI által generált portrék között mindenütt jelen van. Másrészt a lány híres fülbevalója úgy világít, mintha apró lámpák világítanák meg az arcát. Vermeer festménye 1665-ből származik, a villanykörtét csak több mint két évszázaddal később találták fel.
A megjelenéstől eltekintve azonban az a tény, hogy a kép mesterséges intelligencia által generált, világossá válik abban a Hyperallergic művészeti és kulturális portál márciusi bejegyzéséből is, amelynek címe lefordítva, annyit tesz, mint “Hatalmas bajban a múzeum, mert Vermeer remekművének AI változatát mutatta be”.
A valódi “Leány gyöngy fülbevalóval” a holland Mauritshuis Múzeumban található, de tavasszal egy Vermeer-retrospektív kiállításra kölcsönözték. Addig is a Mauritshuis Múzeum úgy döntött, hogy a történelmi festmény több, rajongók által készített változatát akasztja ki helyette. A szóban forgó, mesterséges intelligenciával készült ábrázolás, amelyet Julian van Dieken mesterséges művész készített, egyike volt a több mint 3500 pályázat közül kiválasztott négy győztesnek – ez a döntés vitát váltott ki a művészeti közösségben, egyesek szerint a mesterséges intelligencia generációja “sérti” Vermeer örökségét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották